Aircraft N106W Data
3
aircraft records found
N106W
2007 Vans RV-7A, c/n 70354
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 70354 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-360-A1D |
Aircraft
| Registration Number | N106W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01CF2 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-01-26 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-13 |
| Last Action Taken | 2007-01-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New Haven, WV 25265 United States |
| Region | Eastern |
N106W
1986 Socata TB-10 Tobago, c/n 598
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-10 Tobago Search all Socata TB-10 Tobago |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 598 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N106W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01CF2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-12-15 |
| Air Worthiness Test | 1986-05-07 |
| Last Action Taken | 2001-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-12-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Honolulu, HI 968252848 United States |
N106W
1930 Lockheed Vega 5C, c/n 123
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | Vega 5C Search all Lockheed Vega 5C |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 123 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N106W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01CF2 |
| Certification Issued | 1931-11-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1934-12-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BRANIFF AIRWAYS |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 |
| Region | Southwestern |