Aircraft N1088A Data
2
aircraft records found
N1088A
1996 Beech B36TC, c/n EA-588
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B36TC Search all Beech B36TC |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | EA-588 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1088A |
| Mode S (ICAO24) Code | A025DD |
| Certification Issued | 1996-05-31 |
| Last Action Taken | 1996-05-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-06-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPECIALIZED AIRCRAFT SERVICES INC |
| Address |
Wichita, KS 672084333 United States |
N1088A
1981 Gates Learjet 36A, c/n 060
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 36A Search all Gates Learjet 36A |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 060 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1088A |
| Mode S (ICAO24) Code | A025DD |
| Certification Issued | 1990-11-19 |
| Last Action Taken | 1990-11-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-01-03 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | LEARJET INC |
| Address |
Wichita, KS 67209 |