Aircraft N1117A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N1117A
2001 Nieuport 11 Bebe Replica, c/n 01117
Airframe Info
| Manufacturer | Nieuport |
| Model | 11 Bebe Replica Search all Nieuport 11 Bebe Replica |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 01117 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1117A |
| Mode S (ICAO24) Code | A03338 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-11-09 |
| Air Worthiness Test | 2001-07-18 |
| Last Action Taken | 2010-11-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Galesburg, IL 61401 United States |
| Region | Great Lakes |
N1117A
1993 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0369
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 208B0369 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114 |
Aircraft
| Registration Number | N1117A |
| Mode S (ICAO24) Code | A03338 |
| Certification Issued | 1993-12-22 |
| Last Action Taken | 1993-12-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-10-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GREEN RHINO AIR COMPANY |
| Address |
Hesston, KS 67062 |
N1117A
1993 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0369
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 208B0369 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1117A |
| Current Status | Manufacturer Test Registered |
| Delivery Date | 1993-10-00 |
| Registration Cancel Date | 1994-10-06 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Co. |
| Address |
, United States |