Aircraft N1118V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1118V
1994 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0377
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 208B0377 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1118V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0336E |
| Last Action Taken | 1993-12-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-03-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 67201 |
N1118V
Piper PA-18-150, c/n 187507
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18-150 Search all Piper PA-18-150 |
| Construction Number (C/N) | 187507 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N1118V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0336E |
| Certification Issued | 2011-12-07 |
| Last Action Taken | 2011-12-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Drag\'n Fly Inc |
| Address |
Hot Springs, AR 71901 United States |
| Region | Southwestern |