Aircraft N1119K Data
3
aircraft records found
N1119K
1993 Fairchild SA-227AC Metro III, c/n DC-830B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227AC Metro III Search all Fairchild SA-227AC Metro III |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | DC-830B |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Alliedsign TPE331-12UHR |
Aircraft
| Registration Number | N1119K |
| Mode S (ICAO24) Code | A03387 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-03-28 |
| Air Worthiness Test | 1998-12-30 |
| Last Action Taken | 2006-03-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT CONSULTANTS INC DBA |
| Address |
San Antonio, TX 782174416 United States |
N1119K
1993 Fairchild SA-227DC Metro 23, c/n DC-830B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227DC Metro 23 Search all Fairchild SA-227DC Metro 23 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | DC-830B |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1119K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N1119K
Cessna 208B, c/n 208B0381
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Construction Number (C/N) | 208B0381 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1119K |
| Mode S (ICAO24) Code | A03387 |
| Certification Issued | 1994-02-17 |
| Last Action Taken | 1994-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-02-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HANSON AVIATION CO |
| Address |
Wichita, KS 67277 |
User Comments
Admin, 2006-06-23 04:00:00
Cancel Date: 04/25/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Bolivia
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Bolivia