Aircraft N1123W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N1123W
1995 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0398
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 208B0398 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114 |
| Also Registered As |
LV-WMI
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1123W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03677 |
| Last Action Taken | 1994-07-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-02-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 67201 |
N1123W
1962 Piper PA-28-160, c/n 28-771
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-160 Search all Piper PA-28-160 |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 28-771 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1123W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03677 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-06 |
| Air Worthiness Test | 1962-09-19 |
| Last Action Taken | 2009-01-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Billings, MT 59102 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N1123W
Lancair 320, c/n 484-320-50P
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | 320 Search all Lancair 320 |
| Construction Number (C/N) | 484-320-50P |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1123W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03677 |
| Certification Issued | 1999-04-30 |
| Last Action Taken | 2002-04-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-11-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hico, TX 764579734 United States |