Aircraft N112K Data
2
aircraft records found
N112K
1985 British Aerospace BAe.125 Hawker 800A, c/n 258042
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Hawker 800A Search all British Aerospace BAe.125 Hawker 800A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 258042 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N112K |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N112K
1982 Cessna T210N, c/n 21064747
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 21064747 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N112K |
| Mode S (ICAO24) Code | A03482 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-07-25 |
| Air Worthiness Test | 2003-09-19 |
| Last Action Taken | 2003-07-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hayward, CA 945414605 United States |