Aircraft N1131Z Data
1
aircraft record found
N1131Z
1965 Fairchild Funk M-62C F-23A, c/n 9
Latest photos of N1131Z
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Funk |
| Model | M-62C F-23A Search all Fairchild Funk M-62C F-23A |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 9 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755-B2 |
Aircraft
| Registration Number | N1131Z |
| Mode S (ICAO24) Code | A039EB |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2002-07-10 |
| Air Worthiness Test | 1965-11-17 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Telefilm Inc |
| Address |
Culver City, CA 90230 United States |
| Region | Western-Pacific |
User contributed data
| Wing Span | 40' 6" (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Stall Speed - flaps up | 40 knots (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Service ceiling | 16,500 feet (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Overall Length | 26' 4" (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Overall Height | 8' 2" (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Max speed | 122 Knots (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Max Useful Load | 1800 lf=bs. (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Max Range | 350 Statute Miles (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 43.5 US Gallons (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Landing Gear Type | Fixed (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Gross Weight | 4300 lbs. (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Fuel Type | 100LL (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Cruise speed | 85 knots (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Thrust or HP | 275 (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 12 (by Randy Rogers on 2006-07-26 04:00:00) |