Aircraft N1148W Data
2
aircraft records found
N1148W
1964 Bell 47J-2A, c/n 3125
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47J-2A Search all Bell 47J-2A |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 3125 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming VO-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1148W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03E94 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1979-11-02 |
| Air Worthiness Test | 1964-09-09 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Charles M Trojahn Inc |
| Address |
Flushing, NY 11378 United States |
| Region | Eastern |
N1148W
Bell 47J-2A, c/n 3325
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47J-2A Search all Bell 47J-2A |
| Construction Number (C/N) | 3325 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
N8543F
Deregistered
|
Aircraft
| Registration Number | N1148W |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |