Aircraft N1151K Data
2
aircraft records found
N1151K
1968 Lockheed L-1329-23E Jetstar, c/n 5115
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329-23E Jetstar Search all Lockheed L-1329-23E Jetstar |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 5115 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1151K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0414B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-07-30 |
| Air Worthiness Test | 1968-04-25 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Allied Signal Inc |
| Address |
Phoenix, AZ 85034 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1151K
Mooney M20J, c/n 241226
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20J Search all Mooney M20J |
| Construction Number (C/N) | 241226 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1151K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0414B |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |