Aircraft N1165V Data
2
aircraft records found
N1165V
1987 Vans RV-3, c/n 213
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-3 Search all Vans RV-3 |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 213 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1165V |
| Mode S (ICAO24) Code | A04598 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-06-19 |
| Air Worthiness Test | 1987-11-12 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Vernon, MI 48476 United States |
| Region | Great Lakes |
N1165V
1976 Cessna R172K, c/n R1722129
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | R1722129 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1165V |
| Mode S (ICAO24) Code | A04598 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-09-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ATTLEBORO TRUST CO |
| Address |
Attleboro, MA 02703 |
| Region | New England |