Aircraft N116JT Data
1
aircraft record found
N116JT
Vans RV-8A, c/n 80982
Latest photos of N116JT
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8A Search all Vans RV-8A |
| Construction Number (C/N) | 80982 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N116JT |
| Mode S (ICAO24) Code | A04357 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2009-09-14 |
| Air Worthiness Test | 2009-11-27 |
| Last Action Taken | 2009-09-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Collinsville, OK 74021 United States |
| Region | Southwestern |
User contributed data
| Model | Vans RV-8A (by Ron Baak on 2012-03-21 14:11:51) |
| Model | RV-8A (by Ron Baak on 2012-03-21 14:11:51) |