Aircraft N1215A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1215A
1997 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0612
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 208B0612 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
S2-ACU
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1215A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05A71 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-10-20 |
| Air Worthiness Test | 1997-05-20 |
| Last Action Taken | 2001-10-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-04-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | YOUNGONE AMERICA INC |
| Address |
Miami, FL 331453649 United States |
N1215A
1947 Luscombe 8A, c/n 5842
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5842 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N1215A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05A71 |
| Certification Issued | 2006-04-06 |
| Last Action Taken | 2006-04-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Vienna, VA 22181 United States |
| Region | Eastern |