Aircraft N1232V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1232V
2025 Epic Aircraft LLC E1000, c/n K082
Airframe Info
| Manufacturer | Epic Aircraft LLC |
| Model | E1000 Search all Epic Aircraft LLC E1000 |
| Year built | 2025 |
| Construction Number (C/N) | K082 |
| Aircraft Type | Glider |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N1232V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N1232V
1984 Cessna 340A, c/n 340A1817
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 340A1817 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1232V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06189 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-07-22 |
| Air Worthiness Test | 1984-11-20 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lee Precision Inc |
| Address |
Hartford, WI 53027 United States |
| Region | Great Lakes |