Aircraft N123K Data
3
aircraft records found
N123K
1954 Fairchild C-123K Provider, c/n 20014
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-123K Provider Search all Fairchild C-123K Provider |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 20014 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-99W |
| Also Registered As |
54-0565
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N123K |
| Mode S (ICAO24) Code | A05FB8 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | All West Freight Inc |
| Address |
, United States |
N123K
1954 Fairchild C-123K Provider, c/n 20014
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-123K Provider Search all Fairchild C-123K Provider |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 20014 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-99W Double Wasp |
Aircraft
| Registration Number | N123K |
| Mode S (ICAO24) Code | A05FB8 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-06-05 |
Owner
| Owner | Everts Air Fuel Incorporated |
| Address |
Fairbanks, Alaska 99709 United States |
N123K
1929 Monocoupe Monoprep, c/n 6080
Airframe Info
| Manufacturer | Monocoupe |
| Model | Monoprep Search all Monocoupe Monoprep |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 6080 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N123K |
| Mode S (ICAO24) Code | A05FB8 |
| Certification Issued | 1947-03-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-01-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lancaster, PA 17601 |
| Region | Eastern |