Aircraft N1242A Data
2
aircraft records found
N1242A
2019 Zenith CH 750, c/n 75-7706
Airframe Info
| Manufacturer | Zenith |
| Model | CH 750 Search all Zenith CH 750 |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 75-7706 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Honda Viking 130 |
Aircraft
| Registration Number | N1242A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1242A
2002 Cessna 208B, c/n 208B0954
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 208B0954 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N1242A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0652D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-11-28 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-01 |
| Last Action Taken | 2011-11-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Avn Air Llc |
| Address |
Danbury, CT 06810 United States |
| Region | New England |