Aircraft N1247V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1247V
2006 Cessna T182T, c/n T18208643
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | T18208643 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N1247V |
| Mode S (ICAO24) Code | A065EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-03-05 |
| Air Worthiness Test | 2006-11-01 |
| Last Action Taken | 2007-03-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
San Juan Capo, CA 92675 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1247V
2003 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B1026
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 208B1026 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
5H-MIK
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1247V |
| Mode S (ICAO24) Code | A065EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-05-12 |
| Air Worthiness Test | 2003-05-01 |
| Last Action Taken | 2003-05-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-05-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AFRICAIR INC |
| Address |
Miami, FL 331866711 United States |