Aircraft N124BG Data
3
aircraft records found
N124BG
2013 Piper PA-46-350P, c/n 4636573
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-350P Search all Piper PA-46-350P |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 4636573 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AE2A |
Aircraft
| Registration Number | N124BG |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Antair Inc |
| Address |
Windom, MN 56101 United States |
N124BG
1999 Cessna 525 CitationJet, c/n 525-0345
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 CitationJet Search all Cessna 525 CitationJet |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 525-0345 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N124BG |
| Mode S (ICAO24) Code | A062AE |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-11-14 |
Owner
| Owner | Advance Jets Llc |
| Address |
Cincinatti, Ohio 45227 United States |
N124BG
Raytheon Beechjet 400A, c/n RK-124
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Beechjet 400A Search all Raytheon Beechjet 400A |
| Construction Number (C/N) | RK-124 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N124BG |
| Mode S (ICAO24) Code | A062AE |
| Certification Issued | 2004-04-16 |
| Last Action Taken | 2004-04-16 |
| Current Status | Exported to Austria |
| Registration Cancel Date | 2004-06-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 672062557 United States |