Aircraft N1254V Data
2
aircraft records found
N1254V
Lopez Vicente BB582, c/n B582-1110-01
Airframe Info
| Manufacturer | Lopez Vicente |
| Model | BB582 Search all Lopez Vicente BB582 |
| Construction Number (C/N) | B582-1110-01 |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N1254V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0693D |
| Certification Issued | 2010-12-14 |
| Last Action Taken | 2010-12-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Juan, PR 00927 |
| Region | Southern |
N1254V
Cessna R172K, c/n R1722153
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Construction Number (C/N) | R1722153 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1254V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0693D |
| Certification Issued | 1994-04-29 |
| Last Action Taken | 1994-05-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-07-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NORTHERN ALPS INC DBA |
| Address |
Willow, AK 99688 |