Aircraft N1259W Data
2
aircraft records found
N1259W
2011 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-2010
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | LJ-2010 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1259W |
| Mode S (ICAO24) Code | A069ED |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-12-09 |
| Air Worthiness Test | 2011-03-02 |
| Last Action Taken | 2011-12-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | J Bros Llc |
| Address |
Madison, WI 53718 United States |
| Region | Great Lakes |
N1259W
Weatherly 201B, c/n 613
Airframe Info
| Manufacturer | Weatherly |
| Model | 201B Search all Weatherly 201B |
| Construction Number (C/N) | 613 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1259W |
| Mode S (ICAO24) Code | A069ED |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-04-02 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |