Aircraft N125V Data
2
aircraft records found
N125V
1989 Velocity Velocity RG, c/n DM074
Airframe Info
| Manufacturer | Velocity |
| Model | Velocity RG Search all Velocity Velocity RG |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | DM074 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N125V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06820 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1988-11-17 |
| Air Worthiness Test | 1989-07-10 |
| Last Action Taken | 1992-10-24 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Vandalia, OH 45377 United States |
| Region | Great Lakes |
N125V
1966 Hawker Siddeley DH.125-1A/522, c/n 25097
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-1A/522 Search all Hawker Siddeley DH.125-1A/522 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 25097 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 522 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N125V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1972-04-14 |
Owner
| Owner | Tri W Corporation |
| Address |
St. Louis, Missouri United States |