Aircraft N126V Data
3
aircraft records found
N126V
2023 MAGNIFLIGHT LLC M26 VICTOR, c/n 26234506
Airframe Info
| Manufacturer | MAGNIFLIGHT LLC |
| Model | M26 VICTOR Search all MAGNIFLIGHT LLC M26 VICTOR |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 26234506 |
| Aircraft Type | Gyroplane |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 915 IS |
Aircraft
| Registration Number | N126V |
| Mode S (ICAO24) Code | 50065727 |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | MAGNIFLIGHT LLC |
| Address |
Pensacola, FL United States |
N126V
1997 Cessna 208 Caravan 1, c/n 20800270
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Caravan 1 Search all Cessna 208 Caravan 1 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 20800270 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N126V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06BD7 |
| Certification Issued | 2001-09-27 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MERCURYAIR LLC |
| Address |
Los Angeles, California 90066 United States |
| Region | Southwestern |
N126V
Whites Whirlwind WHIRLWIND, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Whites Whirlwind |
| Model | WHIRLWIND Search all Whites Whirlwind WHIRLWIND |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N126V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06BD7 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |