Aircraft N128K Data
2
aircraft records found
N128K
1961 Beech B95A, c/n TD-488
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B95A Search all Beech B95A |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | TD-488 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N128K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0724B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-06-07 |
| Air Worthiness Test | 1961-08-23 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Monrovia, CA 91016 United States |
| Region | Western-Pacific |
N128K
Cessna 310, c/n 35112
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Construction Number (C/N) | 35112 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N128K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0724B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-06-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |