Aircraft N1292V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1292V
2021 Cessna 208B Grand Caravan EX, c/n 208B5663
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan EX Search all Cessna 208B Grand Caravan EX |
| Year built | 2021 |
| Construction Number (C/N) | 208B5663 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-140A |
Aircraft
| Registration Number | N1292V |
| Mode S (ICAO24) Code | A077D3 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2022-03-11 |
Owner
| Owner | Sky Charter Mongolia Llc |
| Address |
, Mongolia |
N1292V
1965 Stits SA-6B Flut-r-Bug, c/n P1065
Airframe Info
| Manufacturer | Stits |
| Model | SA-6B Flut-r-Bug Search all Stits SA-6B Flut-r-Bug |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | P1065 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1292V |
| Mode S (ICAO24) Code | A077D3 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1970-07-28 |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-06-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pittsburgh, PA 15235 United States |
| Region | Eastern |