Aircraft N130K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N130K
1981 Dassault Falcon 50, c/n 70
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 70 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731 |
Aircraft
| Registration Number | N130K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N130K
1978 Piper PA-32RT-300, c/n 32R-7885109
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32RT-300 Search all Piper PA-32RT-300 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 32R-7885109 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N130K |
| Mode S (ICAO24) Code | A07C12 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-07-14 |
| Air Worthiness Test | 1978-04-26 |
| Last Action Taken | 2008-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lincoln, NE 68510 United States |
| Region | Central |
N130K
1976 Grumman G-1159, c/n 190
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Search all Grumman G-1159 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 190 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511-8 |
| Also Registered As |
N190CS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N130K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | American Can Company |
| Address |
New York City, New York United States |