Aircraft N1320K Data
2
aircraft records found
N1320K
2023 Beech B300 King Air, c/n FL-1320
Latest photos of N1320K
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 King Air Search all Beech B300 King Air |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | FL-1320 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N1320K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |
N1320K
2006 Cessna 208B, c/n 208B1205
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 208B1205 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N1320K |
| Mode S (ICAO24) Code | A08501 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-09-01 |
| Air Worthiness Test | 2006-08-18 |
| Last Action Taken | 2006-09-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-09-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 67230 United States |