Aircraft N132RD Data
2
aircraft records found
N132RD
2004 Vans RV-7A, c/n 70032
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 70032 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N132RD |
| Mode S (ICAO24) Code | A0841A |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-02-16 |
| Air Worthiness Test | 2004-09-07 |
| Last Action Taken | 2006-02-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mooresville, NC 28117 United States |
| Region | Eastern |
N132RD
1974 Aero Commander 690A, c/n 11221
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 690A Search all Aero Commander 690A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 11221 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N132RD |
| Mode S (ICAO24) Code | A0841A |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-05-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |