Aircraft N13GB Data
3
aircraft records found
N13GB
1991 Beech 400A Beechjet, c/n RK-13
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 400A Beechjet Search all Beech 400A Beechjet |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | RK-13 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N13GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | RMN Group Llc |
| Address |
Exton, PA United States |
N13GB
Pitts Model 12, c/n 304
Airframe Info
| Manufacturer | Pitts |
| Model | Model 12 Search all Pitts Model 12 |
| Construction Number (C/N) | 304 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N13GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A07970 |
| Certification Issued | 2010-06-30 |
| Last Action Taken | 2010-06-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Boca Raton, FL 33496 United States |
| Region | Southern |
N13GB
Steen Skybolt, c/n B1
Airframe Info
| Manufacturer | Steen |
| Model | Skybolt Search all Steen Skybolt |
| Construction Number (C/N) | B1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N13GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A07970 |
| Certification Issued | 1997-07-23 |
| Last Action Taken | 1997-07-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-09-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Denver, CO 802101705 United States |