Aircraft N1419W Data
2
aircraft records found
N1419W
Skystar Kitfox Model 4-1200 (Classic 4), c/n C97090208
Airframe Info
| Manufacturer | Skystar |
| Model | Kitfox Model 4-1200 (Classic 4) Search all Skystar Kitfox Model 4-1200 (Classic 4) |
| Construction Number (C/N) | C97090208 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1419W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AA0F |
| Certification Issued | 2011-06-18 |
| Last Action Taken | 2011-06-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
High Point, NC 27265 United States |
| Region | Eastern |
N1419W
Bell 47G-4A, c/n 7659
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-4A Search all Bell 47G-4A |
| Construction Number (C/N) | 7659 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1419W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AA0F |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |