Aircraft N143EM Data
3
aircraft records found
N143EM
1984 Embraer EMB-110P1A Bandeirante, c/n 110444
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-110P1A Bandeirante Search all Embraer EMB-110P1A Bandeirante |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 110444 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-34 |
Aircraft
| Registration Number | N143EM |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AE45 |
| Certification Issued | 1984-07-27 |
| Last Action Taken | 1987-12-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-17 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | EMBRAER AIRCRAFT CORPORATION |
| Address |
Ft Lauderdale, FL 33315 |
N143EM
City of Galveston
1984 Embraer EMB-110P1A Bandeirante, c/n 110444
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-110P1A Bandeirante Search all Embraer EMB-110P1A Bandeirante |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 110444 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-34 |
| Also Registered As |
PT-SHB
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | N143EM |
| Alternative Code/Name | City of Galveston |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1985-08-00 |
Owner
| Owner | Texas Airlines Incorporated. |
| Address |
Galveston, Texas United States |
N143EM
Douglas A-4K Skyhawk, c/n 13736
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-4K Skyhawk Search all Douglas A-4K Skyhawk |
| Construction Number (C/N) | 13736 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J52-P-08 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N143EM |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AE45 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-03-01 |
Owner
| Owner | Draken International Incorporated |
| Address |
Lakeland, Florida 33811 United States |