Aircraft N147RP Data
2
aircraft records found
N147RP
2017 Vans RV-7, c/n 70092
Latest photos of N147RP
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7 Search all Vans RV-7 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 70092 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Mattituck TMX-O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N147RP |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BE36 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-06-29 |
Owner
| Owner | Randy Thomas Pinkston |
| Address |
, United States |
N147RP
1985 Gulfstream American 695A Jetprop 1000, c/n 96099
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | 695A Jetprop 1000 Search all Gulfstream American 695A Jetprop 1000 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 96099 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-10-511K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N147RP |
| Mode S (ICAO24) Code | A0BE36 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |