Aircraft N14TT Data
3
aircraft records found
N14TT
1979 Beech F90, c/n LA-23
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F90 Search all Beech F90 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | LA-23 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N14TT |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N14TT
1974 Cessna 500, c/n 500-0237
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Search all Cessna 500 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 500-0237 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
Aircraft
| Registration Number | N14TT |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A212 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | AFM Corporation |
| Address |
, |
N14TT
1964 Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-721
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | TC-721 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N14TT |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A212 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1964-07-20 |
| Last Action Taken | 2006-05-09 |
| Current Status | Revoked Enforcement |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |
| Region | Southwestern |