Aircraft N151A Data
2
aircraft records found
N151A
1987 Gulfstream Aerospace Gulfstream IV, c/n 1026
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | Gulfstream IV Search all Gulfstream Aerospace Gulfstream IV |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 1026 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N151A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N151A
1973 Beech A100, c/n B-174
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A100 Search all Beech A100 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | B-174 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N151A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CDE6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-05-04 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-15 |
| Last Action Taken | 2002-05-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-05-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BLUE YONDER HOLDINGS INC |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |