Aircraft N1525K Data
3
aircraft records found
N1525K
2008 Arbc Inc Dba Lindstrand 120A, c/n 5409
Airframe Info
| Manufacturer | Arbc Inc Dba Lindstrand |
| Model | 120A Search all Arbc Inc Dba Lindstrand 120A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 5409 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N1525K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D4AE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-30 |
| Air Worthiness Test | 2008-04-15 |
| Last Action Taken | 2008-07-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Galena On The Fly Inc |
| Address |
Galena, IL 61036 United States |
| Region | Great Lakes |
N1525K
1981 Balloon Works FIREFLY 7, c/n 10322
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 7 Search all Balloon Works FIREFLY 7 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 10322 |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N1525K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D4AE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1981-05-01 |
| Air Worthiness Test | 1981-03-26 |
| Last Action Taken | 1987-09-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-05-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Glen Gardner, NJ 08826 United States |
N1525K
1946 Luscombe 8F, c/n 4252
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8F Search all Luscombe 8F |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 4252 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1525K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |