Aircraft N152JS Data
2
aircraft records found
N152JS
Lockheed T-33A Shooting Star, c/n 53-4939A
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | T-33A Shooting Star Search all Lockheed T-33A Shooting Star |
| Construction Number (C/N) | 53-4939A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | N152JS |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D276 |
| Last Action Taken | 1995-02-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-05-09 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N152JS
Fokker Dr.1 Triplane Replica, c/n 01JS
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | Dr.1 Triplane Replica Search all Fokker Dr.1 Triplane Replica |
| Construction Number (C/N) | 01JS |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4A |
Aircraft
| Registration Number | N152JS |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D276 |
| Certification Issued | 1991-03-25 |
| Last Action Taken | 1991-03-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-11-26 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tampa, FL 33606 |