Aircraft N1547U Data
2
aircraft records found
N1547U
1992 Air Tractor Inc AT-502A, c/n 502A-0183
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502A Search all Air Tractor Inc AT-502A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 502A-0183 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N1547U |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DC6B |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1998-07-21 |
| Air Worthiness Test | 1992-07-30 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | R & D Leasing Inc |
| Address |
Lemoore, CA 93245 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1547U
1980 Sikorsky S-76A, c/n 760089
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 760089 |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1547U |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DC6B |
| Certification Issued | 1980-11-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-11-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | UNITED TECHNOLOGIES CORP |
| Address |
Stratford, CT 06602 |
| Region | New England |