Aircraft N1553V Data
2
aircraft records found
N1553V
1989 Beech 300, c/n FA-202
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 300 Search all Beech 300 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | FA-202 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1553V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DF97 |
| Certification Issued | 1989-12-29 |
| Last Action Taken | 1990-01-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TORINO INDUSTRIES INC |
| Address |
Torrance, CA 90505 |
N1553V
Beech C18S, c/n 8698
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C18S Search all Beech C18S |
| Construction Number (C/N) | 8698 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1553V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DF97 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-08-08 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | EASTERN NEW MEXICO UNIVERSITY |
| Address |
Roswell, NM 88201 |
| Region | Southwestern |