Aircraft N1558W Data
2
aircraft records found
N1558W
1993 Air Tractor AT-802A, c/n 802A-0004
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor AT-802A |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0004 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N1558W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E047 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2003-10-27 |
| Air Worthiness Test | 1993-05-12 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Southeastern Aerial Crop Service Inc |
| Address |
Fort Pierce, FL 34945 United States |
| Region | Southern |
N1558W
1988 Beech A36, c/n E-2461
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | E-2461 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550-B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1558W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E047 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-19 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |