Aircraft N155GB Data
1
aircraft record found
N155GB
Beech C90A, c/n LJ-1107
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ-1107 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N155GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DD5A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-03 |
| Air Worthiness Test | 1985-03-07 |
| Last Action Taken | 2008-08-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bigg Aviation Llc |
| Address |
Hixson, TN 37343 United States |
| Region | Central |