Aircraft N15840 Data
1
aircraft record found
N15840
1936 Beech C17L, c/n 93
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C17L Search all Beech C17L |
| Year built | 1936 |
| Construction Number (C/N) | 93 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs L-4MB |
| Also Registered As |
NC15840
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | N15840 |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EAE4 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User contributed data
| Empty Weight | 1825 lb (827 kg) (by Daniel L. Berek on 2010-02-02 05:00:00) |
| Overall Height | 8 ft 6 in (2.59 m) (by Daniel L. Berek on 2010-02-02 05:00:00) |
| Overall Length | 24 ft 5 in (7.44 m) (by Daniel L. Berek on 2010-02-02 05:00:00) |
| Wing Span | 32 ft (9.75 m) (by Daniel L. Berek on 2010-02-02 05:00:00) |
| Max speed | 250 mph (402 kph) (by Daniel L. Berek on 2010-02-02 05:00:00) |
| Gross Weight | 3165 lb (1425.6 kg) (by Daniel L. Berek on 2010-02-02 05:00:00) |
User Comments
Daniel L. Berek, 2010-02-02 05:00:00
This beautiful aircraft is now on display at the National Air and Space Museum, Washington, DC.
Daniel L. Berek, 2010-02-02 05:00:00
This beautiful aircraft is now on display at the National Air and Space Museum, Washington, DC. Registration is NC15840. She has had 19 different owners, including the Civil Air Patrol.