Aircraft N1600W Data
2
aircraft records found
N1600W
A0F41B
2018 Pilatus Aircraft LTD PC-12/47E, c/n 1812
Latest photos of N1600W
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus Aircraft LTD |
| Model | PC-12/47E Search all Pilatus Aircraft LTD PC-12/47E |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 1812 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6-67P |
Aircraft
| Registration Number | N1600W |
| Alternative Code/Name | A0F41B |
| Mode S (ICAO24) Code | 50172033 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Flaptop Aviation LLC |
| Address |
San Francisco, California 94123 1008 United States |
N1600W
1972 Beech F33A, c/n CE-380
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | CE-380 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1600W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F41B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-04-03 |
| Air Worthiness Test | 1972-05-19 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-01-06 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Scottsdale, AZ 85254 United States |
| Region | Western-Pacific |