Aircraft N1605A Data
2
aircraft records found
N1605A
2015 Vans RV-9A, c/n 92153
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 92153 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-M1B+ |
Aircraft
| Registration Number | N1605A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1605A
1951 Piper PA-18-125, c/n 18-1266
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18-125 Search all Piper PA-18-125 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 18-1266 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1605A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F4B6 |
| Certification Class | Restricted |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-10-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Van Horn, TX 79855 United States |
| Region | Southwestern |