Aircraft N161A Data
3
aircraft records found
N161A
1973 Britten-Norman BN-2A-26 Islander, c/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Britten-Norman |
| Model | BN-2A-26 Islander Search all Britten-Norman BN-2A-26 Islander |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540-E4C5 |
| Also Registered As |
N907GD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N161A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1995-10-00 |
| Registration Cancel Date | 2006-04-28 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N161A
Rans S-6S Coyote II, c/n 03011409
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-6S Coyote II Search all Rans S-6S Coyote II |
| Construction Number (C/N) | 03011409 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N161A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F565 |
| Certification Issued | 2010-04-27 |
| Last Action Taken | 2010-04-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Levant, ME 04456 United States |
| Region | New England |
N161A
Cessna 310G, c/n 310G0022
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310G Search all Cessna 310G |
| Construction Number (C/N) | 310G0022 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N161A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F565 |
| Certification Issued | 1968-01-16 |
| Last Action Taken | 1991-04-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-06-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT DEVELOPMENT CORP |
| Address |
Sedona, AZ 86336 |
User Comments
Admin, 2006-06-22 04:00:00
Cancel Date: 06/03/1991
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed