Aircraft N164CL Data
1
aircraft record found
N164CL
1958 North American SNJ-5, c/n 85056
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | SNJ-5 Search all North American SNJ-5 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 85056 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R1340 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N164CL |
| Mode S (ICAO24) Code | A100C7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1975-06-04 |
| Last Action Taken | 1977-05-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-06-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Boise, ID 83707 United States |
| Region | Northwest Mountain |
User contributed data
| Landing Gear Type | two retractible (inward) main wheels (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Fuel Type | 91-96 octane aviation gasoline (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Cruise speed | 180 mph/156kts (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Max Range | 750 miles (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Max speed | 205 mph (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Max rate of climb | 1,175 ft per minute (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 5,300 lbs (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Max Zero Fuel Weight | 4,250 lbs (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Wing Area | 253.8sq ft (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Overall Height | 11'8.5" (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Overall Length | 28'11.88" (by Doug Robertson on 2006-02-14 05:00:00) |
| Service ceiling | 21,500 ft (by Doug Robertson on 2006-02-15 05:00:00) |