Aircraft N1735W Data
2
aircraft records found
N1735W
1972 Beech V35B, c/n D-9402
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | D-9402 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1735W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1276E |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1972-10-26 |
| Last Action Taken | 2011-11-04 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Phoenix, AZ 85009 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1735W
1968 SIAI-Marchetti S-205-22R, c/n 4-144
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | S-205-22R Search all SIAI-Marchetti S-205-22R |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 4-144 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Franklin 6V 350 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1735W |
| Mode S (ICAO24) Code | A9DF92 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1968-10-08 |
| Last Action Taken | 2011-07-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Act Aircraft Inc |
| Address |
Lutz, FL 33559 United States |
| Region | Southern |