Aircraft N173W Data
3
aircraft records found
N173W
1994 Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX, c/n 073
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1125A Astra SPX Search all Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 073 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N173W |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N173W
1957 Lockheed L-1049G Super Constellation, c/n 4674
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1049G Super Constellation Search all Lockheed L-1049G Super Constellation |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 4674 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 95 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-3350-DA3 Turbo Compound |
Aircraft
| Registration Number | N173W |
| Current Status | Written off on June 9, 1973 |
Owner
| Owner | Flying Tiger Line |
| Address |
Los Angeles, California United States |
N173W
Vans RV-9A, c/n 90611
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Construction Number (C/N) | 90611 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N173W |
| Mode S (ICAO24) Code | A12646 |
| Certification Issued | 2008-11-04 |
| Last Action Taken | 2008-11-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chico, CA 95926 United States |
| Region | Western-Pacific |