Aircraft N176V Data
3
aircraft records found
N176V
2002 Voisin LA-III, c/n 27533SFB
Latest photos of N176V
Airframe Info
| Manufacturer | Voisin |
| Model | LA-III Search all Voisin LA-III |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 27533SFB |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N176V |
| Mode S (ICAO24) Code | A13152 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-07-22 |
| Air Worthiness Test | 2002-09-20 |
| Last Action Taken | 2007-07-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Gresham, OR 97030 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N176V
Schempp-Hirth VENTUS B/16.6, c/n 353
Airframe Info
| Manufacturer | Schempp-Hirth |
| Model | VENTUS B/16.6 Search all Schempp-Hirth VENTUS B/16.6 |
| Construction Number (C/N) | 353 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N176V |
| Mode S (ICAO24) Code | A13152 |
| Certification Issued | 1998-01-06 |
| Last Action Taken | 1998-01-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-11-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Santa Barbara, CA 931081522 United States |
N176V
Cessna CG-2, c/n 48
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | CG-2 Search all Cessna CG-2 |
| Construction Number (C/N) | 48 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N176V |
| Mode S (ICAO24) Code | A13152 |
| Certification Issued | 1930-06-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1933-01-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BEMIS GLIDER CLUB |
| Address |
Bemis, TN 38314 |
| Region | Central |