Aircraft N1901W Data
2
aircraft records found
N1901W
2013 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20398
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 20398 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1901W |
| Mode S (ICAO24) Code | A16ABB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-06-20 |
Owner
| Owner | CG Transportation LLC |
| Address |
, |
N1901W
1968 Grumman G-159, c/n 190
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 190 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1901W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1968-04-26 |
Owner
| Owner | Whirlpool Corporation |
| Address |
Benton Harbor, Michigan United States |