Aircraft N1902W Data
2
aircraft records found
N1902W
2007 Schweizer 269C-1, c/n 0320
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 0320 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-G1A |
Aircraft
| Registration Number | N1902W |
| Mode S (ICAO24) Code | A16ADE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-04 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-29 |
| Last Action Taken | 2008-01-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bristow Academy Inc |
| Address |
Titusville, FL 32780 United States |
| Region | Southern |
N1902W
1972 Dassault Falcon (Mystere) 20F, c/n 269
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon (Mystere) 20F Search all Dassault Falcon (Mystere) 20F |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 269 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1902W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Whirlpool Corporation |
| Address |
Benton Harbor, Michigan United States |