Aircraft N1915K Data
2
aircraft records found
N1915K
1992 Sopwith Pup Replica, c/n 3
Latest photos of N1915K
Airframe Info
| Manufacturer | Sopwith |
| Model | Pup Replica Search all Sopwith Pup Replica |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 3 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Warner Scarab 50A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1915K |
| Mode S (ICAO24) Code | A16EF3 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1992-09-01 |
| Last Action Taken | 2004-01-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-02-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |
N1915K
1947 Luscombe 8E, c/n 4642
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 4642 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1915K |
| Mode S (ICAO24) Code | A16EF3 |
| Certification Issued | 1969-05-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-01-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | COASTAIR INC |
| Address |
Beaufort, NC 28516 |
| Region | Eastern |